Blog

Náhrada čidla v analyzátoru OMS

OMS analyzátor se díky špatně dostupnému čidlu nabízí na bazarech za zlomek původní ceny, používá čidlo s vyšším napětím oproti čidlům běžně používané v rebreatherech (R22). Čas od času se nám dostane do ruky vyřazené čidlo, které ještě dobře poslouží v tomto analyzátoru, ovšem napětí je přibližně poloviční oproti originálnímu OMS čidlu a nelze nastavit požadovanou hodnotu (20,9) na vzduchu pomocí potenciometru CALIBRATION.

Analyzátor používá panelové měřidlo - milivoltmetr - LASCAR SP400, které má vestavěný kalibrační potenciometr, jehož rozsah však nestačí pro překalibrování na nižší napětí. 

      

Podle technického listu ( https://www.lascarelectronics.com/media/2227/sp-400.pdf ) je vidět, že referenční napětí je určeno odporovým děličem (na obrázku vlevo dole). Snížení referenčního napětí dosáhneme vyřazením rezistoru R5 - prakticky použijeme překlenovací propoj - červeně. 

Na desce s plošým spojem je tento rezistor označen 3001 (= 3Kohmy). Připravýme si drátovou propojku, kterou uvedený rezistor vyřadíme.

     

Další problém, na který narazíme, je výška čidla R22 - čidlo se do přístroje nevejde. Je potřeba z nového čidla odřezat horní část. Jde o měkký termoplast, lze jej odříznout odlamovacím nožem případné štípacími kleštěmi.

   

A výsledek:

<< Go back to the previous page